22 Nisan 2024 Pazartesi
MENÜ
SON YAZILAR

Soru - Cevap

Latif dulkadir

17 ayete hangi mesajlar verilmistir
Yanıt: Latif bey,
Sorunuz: "17 ayete hangi mesajlar verilmiştir?" şeklinde olduğundan tarafımdan anlaşılmamıştır.
Hangi surenin 17nci ayetinin mealini soruyorsanız, sure ve ayet numarasını bildirmenizi rica ederim.
İlginize teşekkür ederim,selamlar.

Mehmet Kaya

Sigortanın Dini Hükmü nedir ?
Yanıt: Sigorta konusuyla neyi kast ettiğiniz açık değil.Ancak deprem sigortası, yangın sigortası veya hırsızlık sigortası gibi konularda yaptırılan sigortaları soruyorsanız eğer ben bu konularda özel bir araştırma yapmadım. Ancak çok genel olarak ifade edeyim ki bu konularda yaptırılan sigortaların dini açıdan bir sakıncasının olacağını düşünmüyorum.İyi günler dilerim,selamlar.

İSA KAYMAK

İslamda recm cezası var mıdır ?
Yanıt: İsa bey merhaba,
Zina eden kadınlara bazı ülkelerde recm cezası diye bir cezanın uygulandığını duymaktayız. Böyle bir ceza Kur'an'da yoktur. Nûr 24.2 "zina eden kadın ve erkekten herbirine yüz celde/deynek vurun" ayeti açık-seçik varken; zina eden erkeğe ceza verilmezken zina eden kadına recm/taşlayarak öldürme cezası verilmesi Kur'an'a aykırıdır. Sitede bu konuda geniş bir bilgilendirme yapılmıştır.
ilginize teşekkür ediyorum, selamlar. Harun Sorkun

FATİH URALER

Harun bey merhaba; islamda köle ve cariyelik konusunda bizi aydınlatabilirmisiniz ?
Yanıt: FATİH BEY MERHABA,

Muhammed 47.4 de savaş esnasında düşmana kesin bir üstünlük sağladığınız zaman onların geri kalanlarını da öldürün denmiyor. Ya ne deniyor, onların ellerini sıkıca bağlayın/esir alın deniyor. Esir aldıklarınızı da ya bedelsiz olarak veya bir fidye karşılığında serbest bırakın deniyor. İslam köleleştirmeyi yasakladığı gibi müslüman olmayanların köleleştirdiklerinin özgürlüklerine kavuşturulmaları için müslümanlara çeşitli görev ve sorumluluklar da yüklemektedir.
Köleleştirme yapılamayınca cariyeleştirme de yani cariyelik diye bir şey de söz konusu olamaz. İslam kadın-erkek ilişkisinin mübah olmasını evlilik/nikâh şartına bağlamıştır.Nikâhsız her türlü ilişki ve cariyelik haramdır.
Ayrıca muta nikâhı diye uydurulan şey Kur'an'a aykırıdır ve haramdır.
KÖLELİK VE CARİYELİK başlığında yapmakta olduğumuz çalışmayı Ocak 2021 de sitede siz değerli okuyucuların istifadesine sunamı planlıyoruz.
Selamlar,

Helga Baumwolle

7 ölümcül günah(SALIGIA) islamın bakış açısı nedir.
Yanıt: Kardeşim ben bu konuda bir bilgiye sahip değilim.Sizin bildiğiniz bir ayet varsa lütfen bana yazın,ondan sonra konuşalım,selamlar.

Furkan

26-ŞUARA/88,89 ayetlerde sıkıntı var 89. ayeti doğrudan atlamışınız. 88 hata var.
Yanıt: Furkan bey kardeşim,nazik uyarınız için çok teşekkür ediyorum.Gerekli düzeltme yapılmıştır.Selamlar.

YağmurDemir

Güvenlik kodu nasıl yapılmalı.
Yanıt: Bana gelen benzer sorular üzerine güvenlik kodu kaldırıldı.Uyarınız için teşekkür ediyorum.Site hepimizin,uyarılarınızı bekliyorum,selamlar.

gökhan semiz

1.) umre hakkında bilgi almak istiyorum ? 2.) malum virus dolayısıyla cuma namazları kalablık olduğu için gitmekten çekiniyoruz . cuma namazı nedir? kaç rekattır ? hutbede dua edilir mi hutbe namazın neresındedir ? dinlemek şart mıdır ? ve gitmeyenler camaat oluşturusa evde kılabilir mi? cuma namazı olabilmesi için evde işyerinde ne gibi şartlar gereklidir?
Yanıt: Gökhan bey kardeşim,
Kur'an'da hacca ve umreye gücü yetenlerin Beyti/Kabe'yi ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir.Gücü yetenlerin Umre ziyareti yapmaları gerekmektedir.
Cuma günü öğle namazı vaktinde kılınan bir namazdır. Cuma günü kılınan öğle namazına ülkemizde Cuma Namazı denilmektedir.Cuma 62.9-10 Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrıldığınızda alışverişi bırakın ve Allah'ın zikrine/anmaya koşun.Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır. (Yani alışverişi bırakarak Allah'ın zikrine koşmanız sizin için daha hayırlıdır.) Namaz bitince yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan rızkınızı arayın. Allah'ı da daima çok anın ki kurtuluşa eresiniz.
Cuma namazı iki rekat farzdır ve hutbenin dinlenmesi de önemlidir. Önceden ve sonradan nafile namaz kılmak isteyenler kılabilirler.Ancak namazdan sonra zuhr-u ahir denilen bir namaz daha kılınlar var ki bize göre bu bir bidattır.Cemaatle kılınmasının önemi devlet başkanının müslümanlara vereceği önemli mesajları dinleyebilmek ve toplu çarpan yüreklerin olmasındaki faydalar olsa gerek.Namaz Risalesinde ayrıntılı bilgi vardır. Selamlar kardeşim.
X