7 Haziran 2020 Pazar
MENÜ
SON YAZILAR
 TEKVÎR SÛRESİ
 TEKVÎR SÛRESİ

TEKVÎR SÛRESİ

81/7 TEKVÎR SÛRESİ

(Adını ilk âyetteki “dürüldü, karartıldı” manasına gelen “küvvirat” kelimesinden almaktadır. Mekke döneminde inmiş olup, 29 âyetten oluşmaktadır.)

Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla.

1-6.Güneş dürülüp karardığı, yıldızlar sönüp döküldüğü, dağlar sökülüp yürütüldüğü, gebe develer salıverildiği, vahşi hayvanlar bir araya toplandığı, denizler fokur-fokur kaynatıldığında,

7-14. Canlar bedenlerle (veya amelleriyle) birleştirildiğinde, diri-diri gömülen kıza hangi günahı sebebiyle öldürüldüğü sorulduğunda, amel defterleri açıldığında, gökyüzü açılıp ortaya serildiğinde, cehennem tutuşturulduğu, cennet yaklaştırıldığı zaman; her nefis o gün için ne hazırladığını öğrenmiş olur.

15-18.Yörüngelerinde akıp giderek doğan ve batan yıldızlara, kararan geceye ve söken şafaklara yemin olsun ki;

19-21.Kur’an; çok değerli, çok güçlü ve arşın sahibi olan Allah katında itibarlı ve güvenilir bir meleğin (Cebrail’in) ilettiği sözdür.

22-24.Sizin arkadaşınız olan (Muhammed) kesinlikle deli değildir. O, meleği (Cebrail’i) apaçık ufukta görmüştü. O, gayptan gelen bilgileri sizden esirgeyemez.

25.Kur’an ise asla kovulmuş şeytanın sözü değildir.

26.öyleyse nereye gidiyorsunuz?

27-28.Bu Kur’an; bütün âlemlere ve özellikle doğru yolda gitmek isteyenler için bir uyarı ve bir öğütten ibarettir.

29.(Bu öğütten yararlanırsanız) zaten âlemlerin Rabbi olan Allah’ın dilediğini dilemiş olursunuz.              (76.3,30-31*81.27-29)

0 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır. *

*

Son
karakter.

*