29 Mayıs 2024 Çarşamba
MENÜ
SON YAZILAR

BİLGİLENDİRME 2019

(BİLGİLENDİRME 2019)

Selamünaleyküm muhterem kardeşlerim,

“Kuranyolcularınaselamlar” sitemizin 2018 yılı sonundaki 35.382 olan toplam ziyaretçi sayısı, 2019 yılında 36.482 artışla 71.864’e ulaşmış bulunmaktadır. Sitemizi ziyaret eden siz değerli kardeşlerime şükranlarımı ifade ediyorum.

Meal çalışmalarımız normal temposunda ve verimli bir şekilde devam etmektedir. Bu günlerde Mümin sûresinin meali bitmek üzeredir ve geriye meali yapılacak 41nci sûre ile 53ncü sûre arasındaki 13 sûre kalmıştır. 2020 yılının ilk yarısında, inşallah bunların meallerini de yapmış olurum.

Bu arada, “Risaleler” başlığında incelediğim konuları sizlerin istifadenize sundum. Bunlar: 1)Namaz, 2)Oruç 3)Şefaat 4)Recm 5)Kısas hakkı 6)Savaş 7)Faiz (Riba) 8)Talak ve İftida 9)Hac 10)Kurban 11)Müminleri veli edinmek 12)Miras 13)Secavend Risaleleridir. Seçilen konunun bir bütün halinde “Risaleler” başlığında okuyucunun istifadesine sunulmasının faydalı olduğunu görmekten mutlu oldum. Önümüzdeki günlerde de benzer çalışmaları yapmaya inşallah devam edeceğim.

Sûrelerin hepsinin meallerini bitirdikten sonra, kitaplardaki 2. veya 3. baskı yapılırken olan gözden geçirmelerin bir benzerini yapmayı ve aynı zamanda meali yapılan âyetle ilgili olan diğer âyetlerin numaralarını da belirtmeyi arzu ediyorum. Bu suretle konuyu derinlemesine incelemek isteyen kardeşlerime daha fazla faydalı olabileceğimi düşünüyorum. Bunu yapma fırsatını ve gayretini bana vermesini Rabbimden diliyorum!

Bundan sonraki etaplar da ise, “Kur’an’daki Peygamber Kıssalarını” ele alarak sizlerin istifadenize sunmak istiyorum.

Meal ve Tefsirler, internet sitemizde alfabetik sırada ve ayrıntılı olarak incelemenize sunulmaktadır. 2018 yılının sonunda 52 adet olan Meal ve Tefsirlerin sayısı, yeni eserlerin ilavesiyle 2019 yılı sonunda 59 adede ulaşmış bulunmaktadır. Bunların 34 adedi meal, 25 adedi ise meal tefsir ve tefsirlerden oluşmaktadır.

Bu günlerde, elimizde sadece meali bulunan bazı müelliflerin tefsir yazmaya da başlamış oldukları bilgisini almış bulunuyorum. Gerek bu müelliflerin yazacakları yeni tefsirlerin ve gerekse diğer müelliflerin yazacakları yeni meal ve/veya tefsirlerinin piyasada satışa sunulmaları halinde bunları da temin ederek Meal ve Tefsirlere dahil edeceğimizi ifade etmek isterim. Görüldüğü üzere “şu görüşte olanların eserlerini okurum” buna mukabil “diğer görüşte olanların eserlerini okumam” mantığında asla olmadım. Her görüşte olan müellifin yazdıklarını okurum ama, bunların içinden sadece “Kur’an’a uygun bulduğum görüşleri” benimserim.

Siz değerli kardeşlerime tavsiyem de; sadece bir kişinin yazdıklarıyla yetinmeyip en az farklı beş eseri (mümkünse daha da fazlasını) mukayeseli olarak okumanız ve bunların değerlendirmesini yaptıktan sonra kararınızı vermenizdir. Çünkü, müelliflerin her birisi (buna ben de dahilim, hem de en baştayım) Allah’ın aciz bir kuludur ve hiç kimse hatadan korunmuş değildir.

Rabbim, hepimizi doğru yolundan ayırmasın, hepimizin yar ve yardımcımız olsun inşallah!

Selam ve saygılarımla, Harun Sorkun Ocak 2020.

X