14 Temmuz 2024 Pazar
MENÜ
SON YAZILAR

BİLGİLENDİRME 2020

(BİLGİLENDİRME 2020)

Selamünaleyküm muhterem kardeşlerim,

2020 yılı sonu itibariyle sitemizi ziyaret edenlerin sayısı 107.221’e ulaşmıştır. İlginize çok teşekkür ediyorum ve ilginizin devamını diliyorum. Kur’an Mealini tamamlama imkanını bana vermiş olan Rabbime şükürler olsun. Yazmış olduğum meal ve tefsirleri gözden geçirmeye başladım ve bu arada konuyla ilgisi olan diğer âyetleri de yazdığım âyetin sonunda not olarak vermeye başladım. Mesela abdestle ilgili âyetler Nisa 4.43 ve Maide 5.6 da geçtiğinden (4.43*5.6) şeklinde not düşerek sizin bilginize sunmuş olacağım.

RİSALELER başlığında topladığım ve tefsirini yapmış olduğum konuların başlığını “bazı yanlış anlamaları önlemek için” değiştirmek suretiyle TEFSİRLER başlığında toplamayı uygun gördüm. Dolayısıyla bundan sonra seçilen konuların tefsir ve yorumlarını, TEFSİRLER bölümünde bularak okuyacağınızı bilginize sunuyorum.

SORU&CEVAP bölümünde sizden gelen soruları zamanında cevaplandırmanın çok önemli olduğunu biliyorum. Ancak geçen yıl teknik bir problemlerden dolayı sorularınız bana maalesef geç ulaştı. Sistemde gerekli düzenlemeler yapıldı ve sorularınızın bana eşzamanlı olarak ulaşması sağlanmış oldu. Örnek olarak Furkan bey kardeşim, Şu’arâ 26.88-89ncu âyetlerde tape hatası olduğunu bildirdi ve böylece düzeltme fırsatım oldu. Ben bu dikkati ve uyarısı için Furkan bey kardeşime çok teşekkür ediyorum. Sizlerden sorularınız olursa çekinmeden sormanızı bekliyorum ve eğer sorunuza verecek doğru cevabım yoksa “sorunuzu şimdi cevaplayamıyorum” demekten de asla çekinmem. Hiç kimsenin her şeyi bilmesinin mümkün olmadığına inanıyorum ve “kişi bilmediğini bilmek kadar irfan olmaz” sözünün doğru olduğunu düşünüyorum.

“Meal ve Tefsir okumanızı” ve bunu birden çok kaynaktan mukayeseli olarak okuyarak yapmanızı tavsiye ediyorum. Fatiha sûresini namazlarımızda mutlaka okuyoruz. Elbette bütün âyetler bizim için çok önemlidir ancak bir örnek olsun diye Fatiha’nın 5. âyetini veriyorum: “iyyâke na’büdü ve iyyâke nesteıyn” derken, “(Allah’ım!) Yalnız Sana kulluk ederiz ve yalnız Sen’den yardım dileriz!” diyoruz. Bunu biraz daha açarsak; “Allah’tan başka hiç kimseye kulluk etmeyiz ve Allah’tan başka hiç kimseden yardım dilemeyiz!” diyerek Allah’a söz veriyoruz. Ama eğer biz âyetin manasını bilmezsek, Allah’a verdiğimiz sözün ne olduğunu da bilemeyiz ve başımız sıkıştığında verdiğimiz söze aykırı olarak, “yetiş ya veli veya yetiş ya gavs yahut da yetiş ya Geylani” gibi sözler de söyleyebiliriz. Elbette bizim bu yanlış ve hatalı çağrımızı kimse duyamayacak ve yardıma gelen kimse de olamayacaktır. Bu bakımdan Rabbimizin, neyi yapmamızı ve neyi yapmamamızı bizden istediğini doğru öğrenebilmemiz için; aceleyle değil, sindire-sindire Kur’an Mealini ve Tefsirini okumanızı önemle tavsiye ediyorum! 

Rabbim hepimizi doğru yolundan ayırmasın, Rabbim hepimizin yar ve yardımcımız olsun inşallah!

Selam ve saygılarımla. Harun Sorkun-Ocak 2021

 

 

X