29 Mayıs 2024 Çarşamba
MENÜ
SON YAZILAR

MEÂRİC SÛRESİ

70/79 MEÂRİC SÛRESİ   
(Adını 3. âyette geçen “el-meâric” kelimesinden almaktadır. “El-meâric”, “yükselme yolları, yükselme dereceleri” anlamına gelmekte olup “mi’râc” kelimesinin çoğuludur. Mushafda 70nci, inişte ise 79ncu sıradadır. Mekke döneminde nâzil olmuştur ve 44 âyettir.)

Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla.
1-3.Birisi; huzuruna yükselmenin birçok yolu bulunan Allah katından, inkârcılar için (âhirette) gerçekleşmesi kesin olan ve hiç kimsenin savamayacağı bir azabın (hemen) gelmesini istedi.
4.Melekler ve Ruh (Cebrail), süresi (dünyaya göre) elli bin yıl olan bir günde O’na yükselip çıkarlar.
5-7.Şimdi sen güzelce sabret. Çünkü onlar (o azabı) uzak (bir ihtimal olarak) görüyorlar. Biz ise onu yakın görmekteyiz.
8-10.O gün gök erimiş madene döner. Dağlar atılmış yün gibi olur. Dost dostun halini sormaz.
11-14.Halbuki onlar birbirlerine gösterilirler. Günahkâr kişi; oğullarını, karısını, kardeşini, kendisini koruyup barındıran bütün sülalesini ve yeryüzünde olanların hepsini fidye olarak verip o günün azabından kurtulmak ister.
15-16.Fakat ne mümkün! Muhakkak ki, o (cehennem) derileri kavurup soyan alevli bir ateştir.
17-18.Arkasını döneni, haktan yüz çevireni ve servet toplayıp yığanı kendisine çağırır.
19.Gerçekten insanoğlu çok hırslı ve (sabırsız) yaratılmıştır.
20-21.Başına bir kötülük geldiğinde sızlanır durur, ama bir hayra (zenginliğe) nail olduğunda onu herkesten kıskanır (cimrileşir).
22-23.Ancak şunlar böyle değildir: Namazda bilinçli olarak Allah’a yönelenler ve namazlarında devamlı ve kararlı olanlar.
24-25.Onların mallarında, hem isteyenler ve hem de istemekten utanan yoksullar için belirli bir pay vardır.
26-28.Hesap gününe gönülden inanırlar. Rablerinin azabından korkarlar. Çünkü, Rablerinin azabından kimse emin olamaz.
29-31.Namuslarını korurlar. Ancak eşleri, yani meşru şekilde sahip oldukları müstesna; çünkü onlarla (cinsel ilişkilerinden dolayı) kınanmazlar. Ama bu sınırın ötesine geçen kimseler haddi aşmış olanlardır.
32-35.Onlar emanetlerine ve ahitlerine (verdikleri söze) riayet ederler ve şahitliklerini (dosdoğru) yerine getirirler, namazlarını (bütün ibadetlerini) korurlar. İşte onlar, cennetlerde ağırlanacaklardır.
36-37.O inkâr edenlere ne oluyor ki, sağdan soldan gruplar halinde sana koşuyorlar.
38-39.Onların her biri bu şekilde naim cennetine gireceğini mi sanıyorlar? Hayır! Biz onları o bildikleri şeyden (bir damlacık sudan) yarattık.
40-41.Doğuların ve batıların Rabbine (Zatım’a) yemin ederim ki onların yerine daha hayırlılarını getirmeye gücümüz yeter, Bize kimse de engel olamaz!
42.Bırak onları! İhtar edilen günlerine ulaşıncaya kadar oyalanıp dursunlar.
43.O gün onlar, sanki bir hedefe doğru yarış startı almış gibi mezarlarından fırlayarak çıkacaklar.
44.Gözleri dehşet içinde, yüzlerini zillet kaplamıştır. Onların ihtar edildiği gün işte o gündür.

X