29 Mayıs 2024 Çarşamba
MENÜ
SON YAZILAR

TEKVÎR SÛRESİ

81/7 TEKVÎR SÛRESİ
(Adını ilk âyetteki “dürüldü, karartıldı” manasına gelen “küvvirat” kelimesinden almaktadır. Mushafda 81inci, inişte ise 7nci sıradadır. Mekke döneminde inmiş olup, 29 âyetten oluşmaktadır.)

Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla. 
1-6.Güneş dürülüp karardığı, yıldızlar sönüp döküldüğü, dağlar sökülüp yürütüldüğü, gebe develer salıverildiği, vahşi hayvanlar bir araya toplandığı, denizler fokur-fokur kaynatıldığında,
7-14. Canlar bedenlerle (veya amelleriyle) birleştirildiğinde, diri-diri gömülen kıza hangi günahı sebebiyle öldürüldüğü sorulduğunda, amel defterleri açıldığında, gökyüzü açılıp ortaya serildiğinde, cehennem tutuşturulduğu, cennet yaklaştırıldığı zaman; her nefis o gün için ne hazırladığını öğrenmiş olur.
15-18.Yörüngelerinde akıp giderek doğan ve batan yıldızlara, kararan geceye ve söken şafaklara yemin olsun ki;
19-21.Kur’an; çok değerli, çok güçlü ve arşın sahibi olan Allah katında itibarlı ve güvenilir bir meleğin (Cebrail’in) ilettiği sözdür.
22-24.Sizin arkadaşınız olan (Muhammed) kesinlikle deli değildir. O, meleği (Cebrail’i) apaçık ufukta görmüştü. O, gayptan gelen bilgileri sizden esirgeyemez.
25.Kur’an ise asla kovulmuş şeytanın sözü değildir.
26.Öyleyse nereye gidiyorsunuz?
27-28.Bu Kur’an; bütün âlemlere ve özellikle doğru yolda gitmek isteyenler için bir uyarı ve bir öğütten ibarettir. 
29.(Bu öğütten yararlanırsanız) zaten âlemlerin Rabbi olan Allah’ın dilediğini dilemiş olursunuz. (74.54-56*76.3,29-31*81.27-29)

X