24 Haziran 2024 Pazartesi
MENÜ
SON YAZILAR

GÂŞİYE SÛRESİ

88/68 GÂŞİYE SÛRESİ
(Adını ilk âyette geçen “kaplayan, saran” anlamındaki “gâşiye” kelimesinden almış olup, korkusuyla bütün insanları kaplayıp saran Kıyameti ifade etmektedir. Mushaf’ta 88nci ve inişte 68inci sırada olup, 26 âyettir.)

Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla. 
1.(Ey Rasul!) Dehşeti her şeyi kaplayacak (Kıyametin) haberi sana geldi, değil mi?
2-7.O dehşetli (Kıyamet Günü) geldiğinde kimi yüzler (kâfirler) tam anlamıyla zelil, perişan ve tükenmiş halde olacaklar ve cehenneme atılacaklar. Orada içecekleri kaynar su, yiyecekleri ise doyurmayan zehirli diken olacaktır.
8-16.Kimi yüzler de nimetler içinde mutludurlar. Dünyada yapmış olduklarının karşılığını görmekten hoşnut olarak cennette ağırlanacaklar ve hiçbir kötü söz de duymayacaklar. Cennette; sürekli akan pınarlar, muhteşem tahtlar, (önlerine) konulmuş kadehler, sıra sıra dizilmiş yastıklar ve önlerine serilmiş halılar ve daha nice nimetler vardır.
17-20.Peki, (yeniden dirilmeyi inkâr edenler) yağmur yüklü bulutların nasıl yaratıldıklarına, gök kubbenin nasıl yükseltildiğine, dağların sapasağlam nasıl dikildiğine, yeryüzünün nasıl yayıldığına bakmazlar mı?
21-22.(Ey Rasul!) Sen öğüt verip uyarmaya devam et, çünkü sen ancak öğüt verip uyarmakla mükellefsin. Onları zorla imana getirecek değilsin!
23-26.Kim, imandan yüz çevirip kâfirlikte direnirse, Allah onları en şiddetli azaba çarptıracaktır. Onların dönüşü Bize olacak ve hesaplarını da Biz göreceğiz.

 

X