24 Eylül 2021 Cuma
MENÜ
SON YAZILAR

FECR SÛRESİ

89/10 FECR SÛRESİ
(Adını “sabah” anlamına gelen ilk âyetteki “fecr” kelimesinden almıştır. Mushaf’ta 89uncu sırada ve inişte 10uncu sırada olup 30 âyettir.)       
           
Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla. 
1-5.Fecre, on geceye, çift ve teke, sabaha yürüyen geceye yemin olsun! Bunlarda akıl sahipleri için bir yemin değeri var değil mi?
6-10.Âd kavmine, beldeler arasında bir benzeri yaratılmamış yüksek binalarla dolu İrem’e, vadilerde kayaları oyup yontarak evler yapan Semûd’a, çok güçlü bir saltanatın sahibi Firavun’a; Rabbinin neler yaptığını görmedin mi?
11-14.Bunların hepsi, ülkelerinde azdıkça azdılar ve ortalığı fesada boğdular. Bu yüzden, Rabbin onların üzerine envai çeşit azap kamçısı yağdırmıştı. Çünkü Rabbin (herkesi, her an) gözetlemektedir.
15-16.Rabbi, insanı sınamak için (sağlık, afiyet ve zenginlik gibi) nimetlere gark edecek olsa; “Rabbim bana hak ettiğimi verdi” der ve (Allah’ın kendisini desteklediğini düşünerek  mutlu olur). Rabbi, onu darlık ve yoklukla sınadığında ise “Rabbim beni zillete düşürdü” der ve (mutsuz olur).
17-20.Hayır (durum hiç de öyle değil), yetime izzet-ikram etmiyorsunuz, yoksulu doyurmaya birbirinizi teşvik etmiyorsunuz, helâl haram demeden mirastan gelenleri yiyor ve malı mülkü taparcasına seviyorsunuz!
21-24.Hayır-hayır, bu yaptıklarınız çok yanlış! Yeryüzü dağılıp un ufak olduğunda, Rabbinin emri gelip melekler saf-saf dizildiklerinde, cehennem de orta yere getirildiğinde işte o zaman (sizin gibi kâfirlerin) aklı başına gelecek ve “ah keşke buradaki hayatım için dünyadayken hazırlık yapsaydım” diyecek ama iş işten geçmiş olacak.
25-26.İşte o gün O’nun tattırdığı can yakıcı azabı hiç kimse tattıramaz ve O’nun vuracağı bağı hiç kimse vuramaz.
27-30.(Allah kâfirlere seslenecek.) Ey bunca ikaza kayıtsız kalan ve bu yaşantılarında mutlu olduklarını sanan kâfirler! Vakit varken bu yoldan vazgeçin ve sadece Allah’a kulluk edin ve Rasulünün tebliğine uyun. Böylece hayırlı kullarım arasına katılıp onlarla birlikte cennetime girin.